Toeta

Naaritsafarmid ja koroona

Tänavu aprillikuus sai teatavaks uudis mitmetes Hollandis asuvates naaritsafarmides levima hakanud koroonaviiruse  juhtumitest, mida kinnitas Hollandi põllumajandusministeerium. Nakatusid mitmed farmi talitajad. Sel hetkel ei olnud teada, et loomadel on viirus, seetõttu ei teatud kanda kaitsevahendeid. Kui algselt kaheldi, kas viirus ikka loomadelt inimestele on levinud, siis uuringute järgselt oli näha, et nii loomadel kui talitajatel leitud viirus oli väga sarnase genoomiga.

Hollandi põllumajandusministeeriumi kohaselt testiti naaritsaid pärast mitmesuguste sümptomite ilmnemist, sealhulgas hingamisraskuste ja tavapärasest kõrgema suremuse tõttu. Beek en Donkis ja Milheeze’is asuvates farmides on kokku üle 20 000 naaritsa. Mõlemad farmid on Põhja-Brabanti provintsis, mis on Hollandi koroonapuhangu epitsentris ja Hollandi naaritsatööstuse südames. Varasemad uuringud on näidanud, et naaritsad on vastuvõtlikud koroonaviirustele. 

Olgu öeldud, et Holland keelustas karusloomafarmid 2013. aastal 11-aastase üleminekuajaga.

Hollandi valitsus tegi kindlaks, et naaritsafarmid võivad saada pikaajalisteks haiguskolleteks, mistõttu korraldati valitsuse poolt naaritsafarmides tehtav massiline naaritsate hukkamine. Hukkamisele läks kokku 10 000 naaritsat, kuna koroonaviirusega nakatunud loomad võivad haigust kanda inimesele edasi.

Hetkel on koroonaviirust avastatud lisaks vähemalt kolmeteistkümnele Hollandi naaritsafarmile ka Hispaania ja Taani naaritsafarmides ning on alustatud laiaulatusliku kontrolliga.

Kasutatud allikad: 

https://lounapostimees.postimees.ee/6989363/loomakaitsjad-naaritsafarmid-kui-covid-19-kolded-peab-koikjal-sulgema

https://maaelu.postimees.ee/6961334/kahes-hollandi-naaritsafarmis-tuvastati-loomadel-koroonaviirus

https://www.ohtuleht.ee/1003745/hollandi-farmides-kasti-koroonaviiruse-ohu-tottu-tappa-10-000-naaritsat