Nähtamatud Loomad esitas Põllumajandus- ja Toiduametile kaebuse Eesti Muna OÜ-s nähtud rikkumiste kohta

Nähtamatud Loomad esitas Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) kaebuse Eesti Muna OÜ-s nähtud rikkumiste kohta. Tänu sellele viis PTA läbi visiidi farmi, millega said mitmed rikkumised ametliku kinnituse. PTA kontrollraportitega saab tutvuda siin. Alljärgnevalt avaldame esitatud kaebuse täismahus.

Mina, Mirjam Näkk, täitsin 2023. a suvel lindude talitaja tööülesandeid ettevõttes Eesti Muna OÜ, kus peetakse puurisüsteemis munakanu. Viibisin kõikides lautades, kus munakanu peetakse. Töötasin seal nii nagu teisedki töötajad 2 h päevas laudas, kus tööülesanneteks oli koristamine, laipade puuridest ära korjamine ning sõnniku välja laskmine. Minu parima teadmise kohaselt rikuti Ettevõtte Eesti Muna munakanade pidamise hoonetes järgmisi määruse “Nõuded kanade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumile või ehitisele” punkte:

3. peatükk NÕUDED KANADE PIDAMISELE 

§ 6.  Kanadega tegelevad isikud

  Kanade pidamisega vahetult tegelevatel isikutel peavad olema tööks vajalikud teadmised kanade anatoomiast, füsioloogiast ja käitumisharjumustest ning asjakohastest loomakaitsenõuetest.

Lähtudes minule teadaolevast antud farmide töökorraldusest ja tööülesannetest võin väita, et kanadega tegelemine ei kuulu ühegi farmis töötava isiku tööülesannete hulka ja teadmisi nende kohta töötajatelt ei eeldata ning vastavaid teadmisi töötajatele ka ei jagata. Mind tööle võtnud farmi juhtivtöötajad ei informeerinud mind kanade heaoluga seotud teemadel kordagi. 

§ 7.  Kanade tervise kontrollimine

  (1) Paragrahvis 6 nimetatud isik peab kanad nende tervise ja heaolu kontrollimiseks vähemalt üks kord päevas üle vaatama. Koorunud kanatibud ja haiged, vigastunud või ebaloomulikult käituvad linnud tuleb üle vaadata vähemalt kaks korda päevas. Kui kontrollimisel avastatakse, et kanad käituvad ebaloomulikult, tuleb kasutusele võtta meetmed selle kõrvaldamiseks.

Lähtudes minule teadaolevast antud farmide töökorraldusest ja tööülesannetest võin enda parimale teadmisele tuginedes väita, et kanade heaolu ja tervist antud farmides ei kontrollita, ühegi töötaja tööülesannete hulka see ei kuulu ning selleks tööaega ettenähtud ei ole. Surnud eemaldatakse puuridest nii palju, kui kiiruga möödudes neid näha on.

  (2) Haigestunud või vigastatud kana peab saama vajalikku ravi. Veterinaarabi saamiseks tuleb loomapidajal viivitamata kutsuda veterinaararst. Vajadusel tuleb haige või vigastatud kana teistest lindudest eraldada, paigutades ta ruumi, kus on kuiv allapanu.

Nõrgaks jäänud ja/või vigastatud kanadele antud farmides ravi ei pakuta ning veterinaararsti ei kutsuta. 

4. peatükk NÕUDED MUNAKANADE PIDAMISELE 

1. jagu Munakanade pidamine puurides 

§ 11.  Munakanade pidamine täiustatud puurides

  (1) Munakanade täiustatud puurides pidamise korral peab kanadel olema:
  1) vähemalt 750 cm2 puuripinda kana kohta, millest 600 cm2 on kasutatav pind ning ülejäänud pinna kohal peab puuri kõrgus olema vähemalt 20 cm ning puuri üldpindala vähemalt 2000 cm2;

Täites tööülesandeid ettevõttes Eesti Muna OÜ märkasin puure, kus lindudele ei olnud võimaldatud seadusega ettenähtud ruumi.  Puuride kogupindala 4 laudas selles ettevõttes on 15 120 m2, mis tähendab, et maksimaalne seadusega lubatud arv kanu sellistes puurides on 20 kana. Mitmetes puurides oli kokku surutud aga üle 20 kana, fotodelt ja videotelt on võimalik kokku lugeda isegi üle 30 linnu. 

 3) allapanu nokkimise ja siblimise võimaldamiseks;

Eesti Muna OÜ nimetatud farmides puudub kanadel allapanu nokkimise ja siblimise võimaldamiseks. 

  (2) Puuris peab olema söötur, millele kõik kanad takistusteta ligi pääsevad. Sööturi pikkus peab olema vähemalt 12 cm korrutatuna puuris peetavate kanade arvuga.

Maksimaalne kanade arv 240 cm laiustes puurides, kus söötur asetseb puuri ees, on seaduse järgi 20. Mitmetes puurides oli kanu umbes 30. Tulenevalt sellest, et kanu oli mitmetes puurides ettenähtust tunduvalt rohkem, ei olnud kanadel võimalik takistusteta pääseda sööma ja jooma. Kanade liiga suure arvu kohta puuris on olemas ka videotõestus. 

Foto 1. Kanu on puuridesse kokku surutud rohkem, kui seaduse järgi lubatud.
Foto 2. Kanu on puuridesse kokku surutud rohkem, kui seaduse järgi lubatud. 
Foto 3. Kanu on puurides nii tihedalt, et kõigil ei ole võimalik samal ajal söödani pääseda.